Přeskočit na obsah

O burčáku


Letní láska jménem burčák

První srpnový den znamená každoročně mnohem víc než jen přehoupnutí do druhé půlky prázdnin. Pro milovníky burčáku je to neklamné znamení, že můžou začít oficiálně vyhlížet první várky svého oblíbeného nápoje (i když většinou si stejně musí ještě nějaký ten pátek počkat). Burčák je u nás prostě fenomén, jehož popularita stále stoupá.

Co byste o něm měli vědět

Že jde o částečně zkvašený hroznový most, v podstatě meziprodukt při výrobě vína, víme asi všichni. Ono prokvašení má ovšem různé fáze, kdy se mění nejen chuť burčáku, ale také obsah alkoholu. Za vrcholové stadium se považuje moment, kdy se alkohol a cukr dostanou do rovnováhy. Právě tehdy chutná burčák nejlíp. Zázračná chvíle, na kterou všichni tak netrpělivě čekají, ovšem netrvá dlouho. A pokud burčák včas nevypijete, kvasinky dál pracují, zvyšuje se obsah alkoholu a začínají vystupovat kyseliny.

S označením burčák se smí podle zákona už pár let prodávat pouze produkt vyrobený z letošních tuzemských hroznů vinné révy. Tedy z hroznů z českých či moravských vinic. Zákonem je zároveň omezená i doba prodeje: Od 1. srpna do 30. listopadu.

Jak poznat poctivý burčák

  1. Vyhněte se pokud možno stánkovým prodejcům u silnic s předem naplněnými PET lahvemi. Nikdy nevíte, jak dlouhou cestu mají za sebou a v jakých podmínkách se skladují. Jak už jsme naznačili, burčák má citlivou povahu, která vyžaduje delikátní zacházení v rukavičkách. Ideálně si ho nechte stočit přímo u vinaře, případně si zjistěte info o možnosti rozvozu. Zkuste zapátrat po vinařství, která vsadila na ekologické pěstování bez používání pesticidů a další chemie.
  2. Zapojte smysly. Kvalitní burčák by měl mít typickou mléčnou, lehce žlutou barvu, příliš světlý odstín může naznačovat zředění vodou. A naopak příliš tmavou barvu dohněda může mít na svědomí přidaný jablečný mošt nebo moc dlouhé kvašení. Chutnat by měl po ovoci a svěže, bez sebemenšího náznaku hniloby (maximálně lehce po droždí). K burčáku patří i jistá zakalenost a samozřejmě také šumění oxidu uhličitého.

Kvalitní burčák seženete nejen na Moravě, ale třeba i na opačném konci republiky. Rádi vás přivítáme v našem Vičickém vinařství Mikulášek – a pokud si k nám pro burčák nemůžete dojet sami, nezoufejte. Letos nás čeká i rozvoz po okolí (Karlovarsko a Chomutovsko).